Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi nosor z miasteczka Gdańsk. Mam przejechane 44040.87 kilometrów w tym 66.20 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 19.84 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 250288 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Znajomi

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy nosor.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 14.44km
  • Czas 00:52
  • VAVG 16.66km/h
  • Kalorie 429kcal
  • Podjazdy 162m
  • Sprzęt Kross Evado 1.2 2010
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kinesiotaping na przeciążone kolano

Wtorek, 19 sierpnia 2014 · dodano: 19.08.2014 | Komentarze 0

Witam serdecznie.
Dzisiaj chciałbym poruszyć bardzo częsty problem dotyczący stawu kolanowego czy tzw. Boczne przyparcie rzepki.
Zacznę może od tego, że jedną z kluczowych struktur w stawie kolanowym, której zaburzona praca może nam nieźle dokuczyć jest rzepka. Ta kość, a właściwie największy troczek naszego organizmu jest niezwykle ważny w mechanice naszego stawu i wszelkie zaburzenia w jej ustawieniu względem kości udowej powodują przeciążenia, a co za tym idzie uszkodzenia stawu i jego nieprawidłowe działanie.
Ważne jest to, by zdać sobie z tego sprawę, że położenie rzepki jest stabilizowane przez włókna mięśni przyczepiających się do rzepki oraz troczków, które ją stabilizują.
Jedną z najczęstszych przypadłości, dotyczących stawu kolanowego jest tzw. boczne przyparcie rzepki, nazywane też konfliktem w stawie rzepkowo-udowym.
Kinesiotaping stawu kolanowegoPatomechanizm tej kontuzji polega na tym, że struktury stabilizujące rzepkę po stronie przyśrodkowej, a zatem mięsień obszerny przyśrodkowy, a dokładnie odchodzący od niego mięsień obszerny przyśrodkowy poprzeczny (VMO) i więzadło rzepkowo-udowe przyśrodkowe ulegają osłabieniu np. w wyniku naciągnięcia, z powodu przewagi włókien mięśnia naprężacza powięzi szerokiej albo kontuzji mięśnia czworogłowego. Osłabienie może być również pochodzenia idiopatycznego. Rzepka zmienia swoje położenie w stawie rzepkowo-udowym i nie porusza się po prawidłowym torze podczas pracy kolana, co prowadzi do kompensacyjnych zmian w sąsiednich stawach ( zmiana ustawienia biodra, podudzia i stopy).
Jak widzicie, wszelki dysbalans mięśniowy może nieść poważne konsekwencje, a w tym wypadku są nimi tkliwy ból po stronie bocznej w okolicy kłykcia bocznego kości udowej, a daleko idące zmiany to chondromalacja rzepki. Również problem kolana przeniesie się na wspomniane wyżej stawy co również zaburzy równowagę mięśniową itd.
Leczenie konfliktu w stawie rzepkowo udowym trwa ok. 4 miesiące, dlatego w momencie gdy czujemy, że z naszym kolanem jest coś nie tak warto od razu zacząć działać, by zapobiec zanikowi struktur przyśrodkowych. Jedną ze skutecznych metod w walce z tego typu problemem jest Kinesiotaping.
Zadaniem Kinesiotapingu jest w tym przypadku odciążenie struktur przeciążonych i wspomaganie ich celem uniknięcia nadmiernej lateralizacji rzepki.Zajmuję się tym od pewnego czasu i często sam na sobie testuje aplikacje (jeśli jest taka możliwość). W związku z tym, że sam od pewnego czasu borykam się z problemem bocznego przyparcia rzepki, stosuję między innymi Kinesiotaping, który wyśmienicie sprawdza się i pomaga. Technik naklejania może być kilka, w zależności od ukończonego kursu, dlatego nie będę tutaj się rozpisywał na temat metodyki aplikacji. Jedynie chcę Was zachęcić do tego, by mieć na uwadze, że plastry potrafią pomóc w tej przypadłości i nie tylko.


Mapka:


Kategoria Treningi 1-15 km



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!